Dzieci i sport. 5 sposobów rozwoju poprzez sport.

Kiedy mówimy o wzroście umysłowym często nasuwa nam się myśl pracowników w korporacji, którzy powinni być jeszcze bardziej aktywni.

W sporcie zbyt często koncentrujemy się wyłącznie na wynikach (wygranej lub przegranej).

Zamiast tego rodzice i trenerzy powinni podkreślać  proces (praktyka, wysiłek, doskonalenie). To nie tylko sprawia, że ​​sporty są bardziej przyjemne dla dzieci, ale także pomaga w rozwoju myślenia.

Oto pięć skutecznych sposobów, by pielęgnować nastawienie do rozwoju twojego dziecka poprzez sport.

1. Uważność

Uważność pozwala dziecku być obecnym w  danej chwili, zauważyć naprzemienne ruchy w trakcie biegu czy nacisk na stopy w czasie podskoku.

Badania wskazują, że uważność może pomóc dzieciom poprawić ich zdolności do zwrócenia uwagi, uspokoić się, gdy są zdenerwowane i podejmować lepsze decyzje. Krótko mówiąc, pomaga w regulacji emocjonalnej i koncentracji poznawczej.

Czytaj : Uważne ćwiczenia dla dzieci. 

2.Pomaganie innym 

Pomaganie innym jest oczywiście korzystne dla tych, którzy tą pomoc otrzymują. Jednak w procesie rozwoju ma ono wiele pozytywnych korzyści dla dziecka, które tę pomoc ofiarują.

Dr Sonja Lyubomirsky, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside, mówi: „Ludzie, którzy angażują się w dobre uczynki, stają się bardziej zadowoleni z upływem czasu.” Kiedy twoje dziecko pomaga innym, będzie się dobrze czuło jako osoba, która ostatecznie pomoże czuć się bardziej optymistycznie i ogólnie pozytywnie innym osobom.

3.Łapanie chwil

„Czasami mamy szczególne chwile w życiu. {…}  Te chwile są tak radosne, że dostaję gęsiej skórki na naszych ramionach, czujemy mrowienie w górę i w dół kręgosłupa, łzy zalewają nasze oczy, a nasza szczęka opada.

Nazywa się to respektem

Sandi Schwartz

Naucz dziecko skupiać się na pozytywnych momentach każdej chwili. W ciągu dnia doświadcza zarówno pozytywnych jak i negatywnych zdarzeń.

Od lat zauważam, że dzieci młodsze mają krótką pamięć do momentów w których cierpią. Z wiekiem, zwiększa się rozpamiętywanie i użalanie się nad sobą.

W Planerze Ty i Twoje dziecko będziecie rejestrować widoki lub chwile z codziennego życia, które są piękne lub niezwykłe: tęcza, dobry akt, a nawet zapach świeżo upieczonych ciasteczek. Twoje dziecko może nagrywać te chwile w rysunkach, opisami, wierszami itp.

4.Ustalanie i osiąganie celów

Dr Fredrickson i jej współpracownicy sugerują również, że osiągnięcie celów pomaga ludziom stać się bardziej optymistycznymi, pozytywnymi myślicielami o lepszym poczuciu dobrostanu.

Dr Gabriele Oettingen, profesor psychologii na Uniwersytecie w Nowym Jorku i na Uniwersytecie w Hamburgu, wyjaśnia, że ​​samo pozytywne myślenie nie pomaga ludziom w osiągnięciu ich celów. Czasami mówi: Marzyciele nie są wykonawcami„.

5.Dziele się pozytywnym nastawieniem 

„Współdzielona pozytywność –  dwie osoby odczuwające  tę samą emocję – może mieć jeszcze  większy  wpływ na zdrowie niż coś pozytywnego, czego doświadczasz samemu.”

Dr Frederickson

Jednym z najpotężniejszych sposobów, aby nauczyć dziecko pozytywnego nastawienia, jest samemu być pozytywna osobą. Kiedy przyjmujesz i przetwarzasz emocje w zdrowy sposób, uczysz swoje dziecko robić to samo.

Zobacz więcej motywujących grafik. 

 

Dodaj komentarz