Jak tworzyć afirmacje dla dzieci aby były skuteczne?

Holistyczne podejście, uważność, wdzięczność i pozytywne myślenie, to umiejętności życiowe, które wspierają lepsze życie dziecka. Pozytywne myślenie określane często również jako pozytywne afirmacje potwierdzone są potężnym i holistycznym sposobem budowania pozytywnego myślenia u dzieci, a co za tym idzie – szczęśliwego dzieciństwa. 

Pielęgnując w sobie to, co naturalne dziecko odkrywa swoją wewnętrzną moc. Jeśli dziecko uważa, że jest wyjątkowe i lubiane, będzie zachowywało się w ten sposób, czyli z dumą i odwagą odkrywało świat. Dlatego afirmacje są tak ważne, aby pomóc dzieciom rozwijać pozytywne fundamenty, na których będzie wzrastać.

Chociaż pozytywne afirmacje nie są akceptowane przez wszystkich jako skuteczne, istnieją silne dowody na to, że działają, jeśli są stosowane prawidłowo.

          A więc jak tworzyć pozytywne afirmacje z dzieckiem:

  1. Zachowuj pozytywne myślenieZamiast mówić: „Nie jestem złym przyjacielem”, lepszą opcją jest powiedzenie „Jestem dobrym przyjacielem”. Stwierdzenie negatywne służy jako ciągłe przypomnienie negatywnych zachowań lub okoliczności, które próbujesz zmienić, a i tak je do siebie przyciągasz. U dzieci w wieku przedszkolnym często powtarza „Nie potrafię”, „Jestem niegrzeczny”, „NIkt mnie nie lubi”, „Jestem wolny” aby temu zaradzić nauczcie dziecko myśleć pozytywnie. Magia jest w tym, że to Ty przekazujesz pozytywną moc tego słowa maluchowi. Powtarzaj kilkanaście razy dziennie „Potrafisz kolorować”, „Jesteś grzeczny”, „Jesteś super przyjacielem”, „Biegasz szybko jak struś pędzi wiatr”, „JESTEŚ SOBĄ”.
  2. Napisz lub narysuj afirmacje w teraźniejszości. Poproś dziecko o wypowiedzenie afirmacji tak, jakby to się wydarzyło TERAZ. „Otrzymuję dobre oceny” jest bardziej skuteczną afirmacją, niż powiedzenie „Otrzymam dobrą ocenę z testu”. Stwierdzenie w czasie teraźniejszym daje dziecku zrozumienie, że to już jest jego oraz daje inspirację i motywację do pracy nad pragnieniem posiadania. Kiedy określasz coś w czasie przyszłym, na samą myśl o tym, dziecko może odczuwać niepokój. Jeśli Twój maluch wątpi w swoją umiejętność np. osiągnięcia sportowe narysujcie jak potrafi już jeździć na rowerze, rolkach czy hulajnodze. Możecie też wydrukować obrazek, pokolorować a następnie wkleić zdjęcie dziecka.
  3. Trzymaj afirmacje w widocznym miejscuUłatwi to dziecku zapamiętanie i praktykowanie ich w każdym momencie. Kiedy afirmacja jest zbyt długa, dziecko zwykle poświęca zbyt wiele czasu, próbując zapamiętać afirmację zamiast skupiać się na emocjach i wizualizacji.

  4.  Pozwól, aby dziecko decydowało, jakie afirmacje chce utworzyć. Oczywiście  możesz naprowadzić dziecko na odpowiednią afirmację ale przecież zależy Ci na tym, aby w przyszłości samo potrafiło określić swoje potrzeby i decydowało o swoich myślach. Ja najczęściej bawię się z dziećmi w zabawę „Jestem mistrzem w…”. Jeśli dziecku trudno jest powiedzieć w czym jest mistrzem to naprowadzasz je na tą umiejetność ” A pamiętasz jak wczoraj zrobiłeś kanapkę? Jesteś mistrzem w robieniu kanapek”.

Z całą pewnością możecie pomóc Waszemu dziecku w zaszczepianiu dobrych wartości, zaufaniu, wdzięczności czy wiary w siebie. Pozytywne afirmacje mogą pomóc dziecku  w rozwijaniu zdrowego poczucia własnej wartości.

Na początku dziecko może okazywać zniechęcenie i zaprzeczać Twoim wypowiedzianym słowom. Gdy wypowiesz „Jesteś mistrzem w bieganiu” możesz usłyszeć „Wcale nie jestem. Inni są szybsi”. Nie poddawaj się. To jest jak trening.

Wspaniałej zabawy.

Dodaj komentarz