Tup, Tup, Tup… 5 kroków do pozytywnego myślenia

Negatywne myślenie nie zawsze jest negatywne; w rzeczywistości może być użyteczne w bardzo stresujących sytuacjach. Ciało jest programowane w czasie niebezpieczeństw aby stać się bardzo skupionym na znalezieniu najłatwiejszego, najszybszego i najskuteczniejszego rozwiązania. Pomyśl o walce lub ucieczce; kiedy ściga cię lew, Twoje ciało pompuje adrenalinę, strzelając neuronami w stronę przetrwania. Na pewno nie będziesz się zastanawiał na przykład, co jadłeś wczoraj na lunch.

A więc o co chodzi z tym pozytywnym myśleniem? 

W świecie pełnym negatywności, przemocy i cierpienia pozytywne nastawienie może ułatwić życie. Chociaż nie można w pełni kontrolować wydarzeń z życia, możesz kontrolować swoje reakcje na to, co się dzieje. Ta postawa pozwala ci rozwinąć siłę, by poradzić sobie z wyzwaniami życia. Kiedy na wczesnym etapie życia dzieci rozwijają pozytywne nastawienie, pozytywne myślenie staje się nawykiem, który łagodzi presję związaną z dorastaniem.

POMÓŻ DZIECKU MYŚLEC POZYTYWNIE!

KROK 1. Bądź wzorem do naśladowania. 

„Dzieci są jak mokry cement. Cokolwiek na nich spadnie, robi wrażenie. „- Haim Ginott

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko myślało pozytywnie, ważne jest aby  być wzorem do naśladowania. Kiedy masz dziecko, bycie świadomym swoich myśli staje się jasnym celem gdyż na pewnym etapie zauważysz jak dziecko zaczyna naśladować Twoje nastroje, mowę i działania wobec innych.
Znajdź pozytywną perspektywę swoich doświadczeń i wyjaśnij, dlaczego dokonany wybór jest ważny. Rodzice często budują w oczach dziecka świat, który nie istnieje. Dorośli wiedzą, że świat to nie tylko słońce, wakacje, kupno nowego domu czy samochodu jednak dzieci często zapominają o tej świadomości. Bądź kimś od kogo Twoje dziecko może uczyć się przez sukces i porażkę.

KROK 2. Kontrola wewnętrznych myśli. 

Naucz swoje dziecko kontrolować wewnętrzne monologi. Są to stwierdzenia, które ciągle powtarza sobie w swoim umyśle, takie jak: „Jestem głupi”, „Nigdy tego nie zaliczę”, „Wszyscy mogą to zrobić tylko nie ja”. Pomóż mu zastąpić te negatywne stwierdzenia, mówiąc głośno lub cicho: „Być może trudno mi jest się nauczyć matematyki ale poproszę kogoś o pomoc, „Jeszcze tego niej potrafię ale wszystko przede mną”.

KROK 3. Skupianie się na rozwiązaniach.

Obserwatorzy mówią o problemach. Przywódcy mówią o rozwiązaniach.

Rozwiązywanie problemów jest kluczową umiejętnością, którą dzieci potrzebują, aby zyskać pewność siebie, kontynuować pozytywne myślenie i dążyły w życiu do celu. Pomóż swojemu dziecku dowiedzieć się o problemie i co go stworzyło, a następnie jak przejść obok niego i skupić się na rozwiązaniu.

Jak najszybsze przejście do „strefy rozwiązań”?

Zachęć dziecko do tego aby zawsze myślało pozytywnie i miało pewność, że odpowiedzi są w jego zasięgu. Nie odpowiadaj za dziecko, nie wyprzedzaj, nie udowadniaj  wyższości bo przecież i tak masz większe doświadczenie życiowe.

Codzienne przypominanie o jego wyjątkowości będzie wytwarzało pozytywne nastawienie do siebie.

ZOBACZ KALENDARZ POZYTYWNEGO MYŚLENIA

 

KROK 4. Afirmacje 

Afirmacja to pozytywne zdanie, które wzmacnia podnoszące na duchu uczucia. Opiera się na zasadzie, że podświadomy umysł może pomieścić tylko jedną myśl na raz i zawsze zaakceptuje silniejszą myśl. Po powtórzeniu afirmacja automatycznie staje się silniejszą myślą, więc przeważa nad negatywnymi myślami.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 Jak tworzyć afirmacje dla dzieci aby były skuteczne?

Jeśli Twoje dziecko odczuwa niepokój możecie zastosować afirmację „Jestem spokojny”, „Jestem bezpieczny”. Codzienny wizualny kontakt z pozytywnym hasłem będzie wzmocnieniem oraz przypomnieniem, które wniesie harmonie i spokój do Waszego życia.

Zobacz więcej pozytywnych obrazków

KROK 5. Pozytywne zabawy.

Kreatywne zabawy, sport, gry planszowe czy muzyka daje dziecku radość. Pozwól dziecku doświadczać pozytywnych zabaw każdego dnia. Fizyczny ruch jest również ważny gdyż wytwarza hormony odpowiedzialne za szczęście – endorfiny.

Gwiazdka pozytywnego myślenia.

Dodaj komentarz