Uważne zabawy rozwijające zmysły

Zrozumieć zmysły – klucz do rozwoju dziecka

Co ma mózg do zmysłów?! Czy obraz rzeczywistości, jaki tworzy się w naszym mózgu, jest prawdziwy i obiektywny? Jak działają nasze zmysły?

Dziecko od najmłodszych lat jest ciekawe świata. Interesuje się tym, co je otacza. Uczy się od małego kolorów, kształtów oraz otaczających go bodźców. Pozwalając na eksperymentowanie, smakowanie, dotykanie, zachęcając do obserwacji,maluch nabywa i zapamiętuje nowe doświadczenia oraz zaczyna rozumieć świat, a rzeczywistość powoli staje się dla niego przewidywalna.

Przedstawiam Wam zabawy mające na celu wpierać rozwijanie zmysłów od najmłodszych lat 

#FreeObrazki

Dziecko w pierwszym okresie swoje życia widzi kontury a świat poznaje po zapachu i dotyku. Rozłóż dziecku Karty Zmysłów na podłodze aby mogło swobodnie się zapoznać z konturami. Opowiadaj co jest na obrazku, do czego służy, nazywaj kształty.

#FreeNazwy 

Nazywanie obrazków to świetna zabawa jak również pomoc dla dzieci z problemami mowy. To jest PIES. Pies ma uszy – jedno i drugie. I ma nos – o tutaj – weź paluszek maluszka i wskaż. Nos – pies ma nos.

1. To jest PIES?

2. Gdzie jest PIES?

3. Co to jest? ( wskaż na psa)

#FreeObrazkiWRuchu

Ułóż czarne karty po jednej stronie pokoju a białe po przeciwnej. Następnie zrób ścieżkę np. z poduszek. Dziecko zabiera kartę czarną i ścieżką przechodzi szukając pary.

#FreeNazwyWRuchu 

Ułóż czarne karty po jednej stronie pokoju a białe po przeciwnej. Następnie zrób ścieżkę np. z poduszek. Powiedź dziecku żeby wzięło do ręki PSA a następnie przejdźcie ścieżkę szukając pary.

Ułóż czarne karty po jednej stronie stołu a białe po przeciwnej. Dziecko wybiera kartę i nazywa ją. Następnie przechodzi pod stołem aby odszukać pary.

#FreeSylaby

Dzielenie wyrazów na sylaby to świetna zabawa przygotowująca do czytania. Możecie również wydrukować sylaby z naszej strony i układać je pod wyrazami.

#FreeMemory 

Szukanie pary.

#FreeZMYSŁ

Rozdajcie karty aby każdy miał po taką samą ilość ( jednak w taki sposób aby jedna osoba nie miała pary). Wykładacie równocześnie wybraną przez siebie kartę na środek. Gdy obie obie osoby wyłożą taką samą kartę mówicie ZMYSŁ – kto pierwszy zabiera parę.

#FreeMojeZmysły

Ludzie odbierają świat przez zmysły a sytuacje rejestrują w podświadomości poprzez sytuacje, doświadczenie i wywołane emocje.

Wybierzcie po jednej karcie. A następnie odpowiadajcie na pytania:

Zmysł wzroku – co widzisz? Jaki to ma kolor?

Zmysł węchujaki zapach czujesz?

Zmysł dotyku – co czujesz w dotyku?

Zmysł słuchu – co słyszysz?

Zmysł smaku – co czujesz gdy to jesz?

Przykładowe pytania:

Czy możesz to zjeść?

Gdzie to się znajduje?

Jakiej to jest wielkości?

Czy widziałeś/-łaś to kiedyś?

Do czego to służy?

#FreePodobieństwa

Ułóżcie przed sobą dwie różne karty. Znajdźcie na nich jak najwięcej podobieństw.

#FreeRóżnice 

Ułóżcie przed sobą dwie takie same (kontrastowe) karty. Znajdźcie jak najwięcej różnic.

#FreeMojaKarta

Rozdajcie każdej osobie po tyle samo kart. Następnie wybierzcie autora który rozpocznie grę. Autor nie nazywając obrazka mówi np: „ To ładnie pachnie” i kładzie swoją kartę obrazkiem w dół.

Pozostali uczestnicy układają w rzędzie swoje karty które kojarzą im się, że „to pachnie”.

Następnie autor odwraca wszystkie karty. Czy któraś karta jest taka sama jak autora?

Niech każdy wypowie się „co pachnie” w jego karcie.

Jeśli posiadasz już Kart Zmysłów podziel się z nami pomysłami na zabawę a my opublikujemy ją na naszym facebooku.

Czekamy na Twojego e-mail kontakt@freemindofchild.pl

W treści wpisz Imię i wiek dziecka oraz opis zabawy. Prześlij nam  też kilka zdjęć oraz zgodę na publikację na stronie www.freemindofchild.pl oraz fanpage facebook.com/freemindofchild.

Nie masz jeszcze Gry Karty Zmysłów. Kup już teraz >>> TUTAJ