Jak bawić się z dzieckiem? Pomysły na wspólne spędzanie czasu

Wspólna zabawa z dzieckiem jest istotna zarówno dla rozwoju dziecka, jak i budowania więzi. Zabawa jest niezwykle ważnym elementem w codziennym życiu dziecka. Zabawa pomaga w rozwijaniu wielu umiejętności, w uczeniu się kreatywności, jak również w budowaniu poczucia bezpieczeństwa oraz relacji społecznych. Często rodzice nie wiedzą, jak się bawić z dzieckiem i jakie zabawy wymyślać. Jednak nie jest to tak trudne, jak nam się wydaje. Im prostsza zabawa, przy wykorzystaniu tego, co mamy pod ręką, tym lepsza.jak bawić się z dzieckiem

Najważniejszy jest czas spędzony z dzieckiem i poświęcenie mu uwagi, jakiej potrzebuje. Pamiętajcie, że już nawet 15 min wspólnej zabawy w ciągu dnia może okazać się wielkim krokiem. Dorośli często porównują czas spędzany na zabawie z tak zwanym nic nierobieniem. Wolą zapisywać dziecko na różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne, aby zdobywało nowe umiejętności, jednak to właśnie w czasie zabawy uczy się najwięcej. Warto bawić się z dziećmi i nie szukać wymówek, ponieważ wspólna zabawa to doskonały sposób na poznawanie świata oraz budowanie pozytywnych doświadczeń, które pozwolą dziecku lepiej radzić sobie w gorszych chwilach w życiu.

Kreatywne zabawy z dzieckiem – jak się do tego zabrać?

Często nie masz pomysłu na zabawy z dzieckiem, czujesz, że się do tego nie nadajesz i robisz to tylko dlatego, że dziecko prosi? Z jednej strony chciałbyś zainicjować wspólną zabawę, a z drugiej nie czujesz się pewnie i brakuje Ci chęci oraz sposobów na zabawy? Nie przejmuj się, zdecydowanie większość osób spotyka się z takimi problemami związanymi z rodzicielstwem. Niektórzy kreatywność i dziecięcą radość mają we krwi, ale jeśli nie czujesz się komfortowo w czasie zabawy z dzieckiem, pamiętaj, że jest to całkowicie naturalne. Niestety codzienny pęd sprawia, że gdzieś po drodze zapominamy, czym jest zabawa i trudno nam wrócić do dziecięcego światazabawa z dzieckiem

Jak bawić się z dzieckiem? Najważniejsza jest obserwacja. Bardzo często dzieci same wskazują nam kierunek, mają mnóstwo pomysłów i pokazują nam, jak chciałyby się bawić z rodzicami. Ważne, żebyśmy dali im możliwość do swobodnego wyrażania siebie, nie poprawiajmy ich, nie narzucajmy własnego zdania. Bądźmy dla nich towarzyszami zabawy. Uważnie obserwujmy, co dziecko robi i poświęcajmy mu uwagę. W czasie takiej zabawy nie tylko dajemy dziecku bezpieczeństwo, ale również budujemy jego poczucie wartości i sami uczymy się wiele o sobie i o swoich pociechach.

Wykorzystujmy do zabaw nie tylko zabawki, które mamy w domu, spójrzmy szerzej na świat, zbudujmy coś z patyczków i kamieni, poruszajmy się z dzieckiem w rytm muzyki, zaangażujmy dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków. Możliwości na wspólną zabawę jest naprawdę wiele, a najprostsze aktywności i wspólne poznawanie świata okazuje się często najciekawsze.
W czasie wspólnej zabawy wspomagamy rozwój dziecka. Wymyślanie wspólnych historii, opowiadanie bajek, malowanie i opowiadanie, co widzimy na obrazku, czy też różnorodne zabawy paluszkowe stymulują rozwój mowy. Wszelkie zabawy tematyczne – zabawa w sklep, zabawa w lekarza, zabawa w pocztę, czy w gotowanie oraz wspólne przygotowywanie posiłków uczą dziecka komunikacji, nawiązywania relacji oraz skupiania się na potrzebach drugiej osoby. Takie zabawy nie powinny sprawiać rodzicom trudności, a także nie wymagają użycia wyszukanych zabawek.rodzice malują z córkami

Jeśli mamy możliwość spędzenia wolnego czasu z dzieckiem w ogrodzie, wykorzystajmy go. Wspólne bieganie, zabawy w chowanego, turlanie po trawie, skakanie przez strumień wody z węża w lecie, a nawet wspólny odpoczynek to wszystko wspomaga rozwój psychoruchowy, koordynację, równowagę i jest niesamowitą frajdą dla naszych pociech. Wykorzystujmy do zabawy to, co mamy pod ręką, pokazujmy dzieciom świat, zachęcajmy również dzieci do samodzielnych zabaw i podpatrujmy, jak się bawią, dołączajmy się do zabawy.
Wyobraźnia jest nieograniczona, a kreatywnie wcale nie musi oznaczać trudno. Nie musimy również martwić się, że bawiąc się z dzieckiem, tracimy czas. Kiedy gotujemy, niech dziecko bawi się w gotowanie przy pomocy zabawek tuż obok nas, naśladując, zamiast siedzieć w swoim pokoju. Kiedy lepimy ciasto, dajmy dziecku ciastolinę, aby mogło nam towarzyszyć. Dzięki temu uczy się również codziennych obowiązków i obserwuje, co robimy. Starajmy się również wymyślać zabawy, które zajmą dziecko na dłużej, jak na przykład budowanie wież z klocków.

Zabawy dziecka z rodzicami – czy każdy to potrafi?

Wśród dorosłych często panuje przekonanie, że nie umieją się bawić i że jest to bardzo trudne zadanie. Tak naprawdę każdy rodzic potrafi to robić. Najważniejsze jest wspólne bycie z dzieckiem, docenianie jego pomysłów, cierpliwość i motywacja do działania. I pamiętaj, czasem najprostsze zabawy są najlepsze. Sprawdź sam i ciesz się wspólną zabawą. Dziecko cię nie oceni i na pewno czas spędzony razem będzie dla Was owocny i przyjemny. Uważne zabawy na pewno zaprocentują w dorosłym życiu Twojego dziecka.
Po więcej inspiracji na zabawy zapraszamy na Szkolenie Online: „Jak bawić się z dzieckiem, aby wspierać jego rozwój”.