Rozwój dziecka — pomóż mu osiągnąć pełnię potencjału

Wszystkim rodzicom zależy na tym, aby ich dzieci cieszyły się szczęśliwym, pozbawionym trudów życiem. Ono jednak nie zawsze jest sielanką. Dlatego, zamiast trzymać pociechę pod przysłowiowym kloszem, warto odpowiednio je przygotować do stawiania czoła wyzwaniom. Z tego względu pytanie o to, jak wspierać rozwój dziecka, zadaje sobie wielu rodziców. Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna. O wsparciu powinno się myśleć przede wszystkim, jak o przygotowaniu dziecka do realizowania kolejnych zadań rozwojowych i wykorzystania pełni swojego potencjału. Rolą rodzica jest więc wytworzenie odpowiednich warunków do wykształcania kompetencji, zdobywania samodzielności, budowania pewności siebie i przeżywania emocji. Chociaż idea wsparcia jako aktywnego towarzyszenia w podróży poprzez wszystkie etapy życia (od całkowitej zależności do samodzielności) wydaje się oczywista, to w praktyce nie zawsze tak jest. A gdy w grę wchodzą uczucia i emocje, sprawy stają się szczególnie skomplikowane.

Skomplikowany świat emocji i uczuć — rozwój emocjonalny dziecka

W polskim systemie edukacyjnym nacisk kładzie się na rozwój poznawczy dziecka. Już od najmłodszych lat liczą się wiedza i umiejętności. Również rodzice zdają się zazwyczaj skupiać na rozwoju intelektualnym swoich pociech – zapisują je na wszelkiego typu zajęcia pozalekcyjne czy kółka zainteresowań. Nie ma w tym nic złego. Jednak w całej tej pogoni zapomina się czasem o tym, jak ważny jest rozwój emocjonalny dziecka. Potrafi ono pisać i czytać, ale nie są w stanie zrozumieć emocji zarówno innych osób, jak i swoich. To z kolei skutkuje brakiem umiejętności funkcjonowania w grupie i nawiązywania relacji społecznych.  Dlatego, jeżeli rodzicowi zależy na podniesieniu jakości życia dziecka, musi zadbać także o jego sferę uczuciową.

Prawidłowy rozwój emocjonalny sprawia, że dziecko nie tylko umie nazwać i rozumie różne emocje, ale też potrafi w akceptowalny sposób je wyrazić. Brak tej umiejętności może doprowadzić między innymi do obniżonego poczucia wartości. Aby tego uniknąć, rodzice powinni stać się swoistymi przewodnikami pociechy po skomplikowanym świecie emocji. To od nich uczą się przecież jak radzić sobie ze smutkiem, złością czy strachem.

Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka i pomóc mu radzić sobie doświadczanymi uczuciami?

Przede wszystkim rodzice, którzy chcą wspierać rozwój emocjonalny dziecka, muszą dawać mu do zrozumienia, że wyrażanie uczuć jest czymś pożądanym. Należy zadawać pytania, ale nie sugerować odpowiedzi. Dlatego odpowiednie będą w tym przypadku pytania otwarte. Warto też unikać pytania: Jak jak się czujesz? , bo odpowiedź na nie zazwyczaj brzmi: dobrze. Lepiej sformułować je np. w taki sposób: Co czujesz w tej sytuacji? lub po prostu Co się stało? Rozmowa z dzieckiem o emocjach jest ważna, dlatego należy się w nią w pełni zaangażować, odłożyć na jej czas inne czynności i w ten sposób pokazać dziecku, że słuchamy go i chcemy zrozumieć, co przeżywa. Co istotne podczas takiej rozmowy, nie powinno się wyręczać pociechy w wyrażaniu uczuć. Czasem rodzice zakładają, że wiedzą, co czuje dziecko, starają się pomóc mu wysłowić, a skutkuje to mimowolnym narzucaniem interpretacji pewnych przeżyć czy wydarzeń. Dlatego należy dziecku dać czas i nigdy nie zakładać z góry, że lepiej od niego zna się jego uczucia i emocje.

Podczas rozmowy o przeżyciach, należy zaznaczać, że każde uczucie ma pewną wartość i żadnego z nich nie należy tłumić. Jednak nie jest to równoznaczne z przyzwoleniem na działanie pod ich wpływem. Trzeba nauczyć dziecko zasad i sposobów np. na przeżywanie złości, które dadzą jej upust, jednocześnie nikogo nie krzywdząc. Warto także zwrócić uwagę na błąd niektórych rodziców, którzy za wszelką cenę chcą zaprzeczać negatywnym emocjom, które odczuwa ich pociecha. Dziecko ma prawo również do nich. Nie zawsze musi być pogodne. Uparte powtarzanie, że nie ma powodu do smutku, nie spowoduje, że dziecko przestanie czuć to, co czuje. Co gorsza, do smutku dołączy poczucie niezrozumienia. 

Dzieciństwo i czas dojrzewania — wspieramy rozwój dziecka na każdym etapie

Budowanie mentalnej i emocjonalnej dojrzałości, dzięki której dziecko będzie mogło pewnie stać za sterem swojego życia, wymaga odpowiedniego wsparcia. W Akademii Pozytywnego Dziecka podopieczni uczą się dobrych nawyków i są inspirowani do wydobywania pełni swojego potencjału. Warsztaty zapoczątkują pozytywną zmianę, a ta zaprocentuje również na czas dojrzewania i w dorosłości. Jakie kompetencje i wartości uczestnicy wynoszą z Akademii Pozytywnego Dziecka? Przede wszystkim uczą się samodzielnego myślenia, radzenia sobie ze stresem, asertywności, słuchania i dążenia do celu. Poza tym zdobywają odwagę do podejmowania nowych wyzwań, budują pewność siebie i zwiększają motywację do działania.

Choć program Akademii Pozytywnego Dziecka został oparty na badaniach nad mózgiem, to nadal jest to w dużej mierze nauka przez zabawę. Dzięki temu dzieci chętnie biorą udział w warsztatach, szybciej przyswajają wiedzę i nowe umiejętności.