Stymulowanie rozwoju dziecka – to warto wiedzieć, będąc rodzicem!
Metody stymulacji rozwoju dziecka
Pamiętajmy, że początkowy okres życia dziecka nie jest okresem biernym, czy przejściowym. To właśnie w tym okresie bardzo dużo zależy od rodziców. Najlepszym sposobem na stymulację rozwoju dziecka jest umożliwienie mu poznawania świata wszystkimi zmysłami i towarzyszenie mu w tym procesie, obserwacja oraz uwrażliwienie na jego potrzeby. Bardzo ważne jest dbanie o kontakt fizyczny ze swoim dzieckiem. Wszelkiego rodzaju przyjemne czynności jak głaskanie, przytulanie, kołysanie, noszenie i masowanie pozwalają zbudować w dziecku poczucie bezpieczeństwa i poczucie, że jest kochane. Dodatkowo takie czynności zmniejszają poziom kortyzolu we krwi, a co za tym idzie stresu. Mniejszy poziom tego hormonu pozwala też uzyskać większą odporność.
Zmysł dotyku jest najważniejszym zmysłem, na którym opiera się rozwój pozostałych, dlatego tak istotny jest bliski kontakt matki z dzieckiem w tym początkowym okresie i budowanie więzi. Przyjemny dla dziecka kontakt fizyczny wpływa na rozwój poznawczy i emocjonalny. Uczymy również dziecko w ten sposób miłości.
Jak stymulować rozwój dziecka? Najważniejsze informacje
Od wieku niemowlęcia do wieku przedszkolnego bardzo mocno rozwija się integracja sensoryczna. Dlatego zapewniajmy dziecku różnorodne aktywności wspierające rozwój sensoryki, takie jak kontakt z odmiennymi fakturami, materiałami, przedmiotami. Wspieranie motoryki małej jest także ważne w tym procesie. Kolejnym sposób najbardziej wpływający na rozwój mowy jest głośne czytanie. Wpływa ono nie tylko na mowę, ale także umiejętności językowe oraz rozwój umysłowy i emocjonalny. W kolejnym etapie, kiedy maluch nauczy się mówić, możemy wdrożyć wszelkie zabawy tematyczne naśladujące czynności dnia codziennego, jak zakupy, gotowanie, czy wizytę na poczcie.
A jak wspomagać w dziecku umiejętności społeczne? Możemy to zrobić poprzez utrzymywanie kontaktu wzrokowego, uśmiechanie się do dziecka i mówienie do niego już od pierwszego miesiąca życia. Dziecko, pomimo że nie mówi, bardzo dobrze słyszy i przyswaja różne informacje.
Jak stymulować rozwój mózgu dziecka?
Bardzo dobrym sposobem na stymulowanie rozwoju mózgu dziecka, a także umiejętności słuchowych jest wspólne słuchanie muzyki. Badania pokazują, że dzieci, którym rodzice puszczają muzykę, są spokojniejsze i mają lepszy nastrój. Muzyka wpływa na rozwój kory mózgu i lewej półkuli, a to z kolei jest kluczowe dla rozwoju pamięci krótkotrwałej.
W procesie rozwoju mózgu dziecka w pierwszych miesiącach zadbajmy o to, aby nie dawać maluszkowi zbyt dużej ilości bodźców. W tym okresie zbyt jasne światło oraz zbyt głośne dźwięki mogą prowadzić do przebodźcowania. Stymulujmy mózg malucha stopniowo.
Zabawki stymulujące rozwój dziecka
Tak naprawdę im prostsze zabawki, tym lepsze. Przez pierwszy miesiąc życia dla niemowląt najlepszą zabawką jest twarz rodzica, dzięki której uczy się naśladowania i rozwija zmysł wzroku. Aby rozwinąć słuch dobre będzie włączanie do rozwoju wszelkiego rodzaju grzechotek i pozytywek, a od drugiego miesiąca kolorowych zawieszek nad łóżko, które skupiają uwagę. W kolejnym okresie postawmy na zabawki o żywych kolorach oraz różnego rodzaju maty sensoryczne.
Stymulowanie rozwoju dziecka poprzez zabawę
Kolejną metodą jest rozwój poprzez zabawę. Różnorodne zabawy ruchowe wspomagają rozwój równowagi motoryki małej i dużej, a także wzmocnienie mięśni tułowia, które prowadzi do osiągnięcia samodzielnego siadania. Świetna zabawa do nauki raczkowania to rozkładanie wokół dziecka różnorodnych zabawek i motywowanie do sięgania po nie. Pamiętajmy, że dziecko rozwija się już w pierwszym miesiącu życia, a nawet w życiu płodowym, dlatego dbajmy o kontakt wzrokowy, fizyczny od samego początku, reagujmy na potrzeby dziecka. U kilkulatka zabawy ruchowe w formie skakania, biegania rozwijają spostrzegawczość, dyscyplinę, współpracę, a także pozwalają na wyładowanie energii.
Stymulowanie rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym
Pobudzanie rozwoju dziecka na tym etapie polega przede wszystkim na dostarczaniu bodźców, które wyzwalają jego aktywność, potrzebę ruchu i działania w połączeniu z przeżyciami, wzmacniającymi jego wiarę we własne możliwości. Stymulowanie odbywa się przede wszystkim w sprzyjającym środowisku. Dzieci wdraża się do wykonywania zadań, a także zachęca do podejmowania różnorodnych aktywności. Jak wygląda to w praktyce? Posłużmy się przykładami. Zainteresowanie sztuką stymuluje się poprzez uprzystępnianie jej na różne sposoby: wychodząc z dzieckiem na dostosowane do jego wieku koncerty, spektakle czy zapisując je na zajęcie muzyczne, taneczne lub plastyczne. Z kolei zdolności matematyczne i logiczne warto rozwijać poprzez wykonywanie z dzieckiem ćwiczeń umysłowych, takich jak łamigłówki i rebusy.